• Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Historia" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Stosunki Międzynarodowe" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Archeologia" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Media i Cywilizacja" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Studia nad Wojną i Wojskowością" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

Prace/Artykuły


W tym dziale umieszczane będą artykuły członków naszego koła

A Koło toczy się dalej … (09.03.09.)
 
 
 

 


 

Od pergaminu do dokumentu elektronicznego – Sesja naukowa KNA – 8 VI 2010 r.

            Dnia 8 czerwca 2010 roku odbyła się w Sali Strumińskiej Biblioteki Głównej Uniwersytetu Szczecińskiego sesja naukowa Koła Naukowego Archiwistów. Sesja odbywała się pod szyldem „Od pergaminu do dokumentu elektronicznego”. Cała sesja została zorganizowana przy dużej pomocy Profesora Radosława Gazińskiego, który wspierał młodych archiwistów swoją wiedzą. Jako dyrektor Biblioteki Głównej zezwolił na spotkanie się w reprezentatywnej sali biblioteki. Dodatkiem do całego eventu była wystawa o tożsamej nazwie co sesja naukowa. Przy jej stworzeniu nieocenioną pomoc wykazał Doktor Paweł Gut, pracownik Archiwum Państwowego w Szczecinie i doświadczony archiwista oraz historyk. Bez jego ciężkiej pracy i dużego wkładu. Wystawy mogło by się nie udać wykonać, a z pewnością znacznie straciła by na jakości. Wiele zawdzięczamy także pracy zaprzyjaźnionego grafika, który opracował szatę strony tytułowej wystawy.

            Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 12.00. Raczej na tą godzinę została zaplanowana. Przy zachęcie Dyrektora Biblioteki zgromadzeni Goście wraz z uczestnikami udali się na parter Biblioteki by uczestniczyć w kiermaszu zorganizowanym by wesprzeć w choć małym stopniu ofiary niedawno okiełznanej powodzi. Po piętnastominutowym „wstępie” wszyscy udali się do Sali Strumieńskiej. Spotkanie było też okazją do złożenia najszczerszych życzeń  z okazji zbliżających się 3 dni później 50-tych urodzin naszemu ukochanemu Profesorowi Gazińskiemu. Chcieliśmy też podziękować opiekunowi KNA dr Rafałowi Simińskiemu za to, że już od 2 lat wspiera nasze działania. I tymi miłymi akcentami całe spotkanie się rozpoczęło.
            Trzeba przyznać, iż grono, które zebrało się by obserwować poczynania młodych członków Koła było naprawdę imponujące. Można by rzec, iż zebranie skupiło w jednym miejscu część elity archiwalnej naszego miasta. W tym dr Pawła Guta, Panią mgr Krystynę Chodor (pracownik archiwum urzędu marszałkowskiego w Szczecinie), dr Rafała Simińskiego (US), wyżej wspomnianego prof. dr hab. Radosława Gazińskiego oraz całkiem sporą rzeszę studentów archiwistyki z naszego Instytutu.

            W całym spotkaniu udział wzięło 5 członków Koła Naukowego Archiwistów wraz ze swoimi referatami. I tak zgodnie z kolejnością w jakiej się prezentowali:
Flisak Żaneta  - Formuła dotacyjna w dokumentach miast lokacyjnych na Pomorzu w latach 1254-1295.
Cieszkowska AnnaHerby i elementy heraldyczne na pieczęciach wybranych miast Pomorza Zachodniego.

Rudzki Krzysztof – Dokumentacja techniczna w procesie odtwarzania zabudowy miejskiej.
Muszyński Paweł - Strategie digitalizacji na przykładzie AP Szczecin.

Stefaniak Anna – Rola pieczęci w dokumencie.

Jedna z koleżanek, a mianowicie Anna Stefaniak nie mogła osobiście wygłosić swojego referatu. Został on natomiast odczytany przez prowadzącego spotkanie Pawła Jarmoszewicza.

            Do każdego referatu zgromadzeni w Sali Archiwiści mieli wiele uwag. Oczywiście do jednych więcej, do drugich mniej. Szczególnie dużo uwag było do wystąpienia Anny Cieszkowskiej. Nie miały one na celu krytyki, a jedynie wykazanie przez znacznie bardziej doświadczonych Historyków pewnych braków w wystąpieniu. Miejmy nadzieje, że wszystkie zostaną usunięte i referat w przyszłości zyska na wartości merytorycznej. Emocje wzbudził również referat Pawła Muszyńskiego. Poruszał on kwestie jakże świeżą i często kontrowersyjną w świecie archiwistyki. Czyli kwestie związane z digitalizacją.

            Całe spotkanie można uznać za sukces Koła Naukowego Archiwistów. Cieszy to, że w śród nas jest jeszcze kilka ambitnych osób, które po prostu chcą. Tak naprawdę każdy może, jednak brakuje częstokroć ambicji i zwykłych chęci. Cieszy ambicja młodzieży, ale także chęci starszych naukowców do oglądania postępów ich podopiecznych. Za to im dziękujemy. Dodatkowo warto wspomnieć, iż to nie wszystko. Wszystkie referaty zostaną opublikowane w pracy poświęconej tematyce rozwoju form kancelaryjnych. Czekamy z niecierpliwością.

 

Paweł Jarmoszewicz