• Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Historia" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Stosunki Międzynarodowe" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Archeologia" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Media i Cywilizacja" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Studia nad Wojną i Wojskowością" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

Projekcja filmu "Żegnaj DDR..."-23.XI.2009

Projekcja filmu Żegnaj DDR. Przez Warszawę ku wolności.

 

            23 listopada 2009 roku, w Sali Rady Wydziału Humanistycznego odbyła się projekcja filmu polsko-niemieckiej produkcji pod tytułem Żegnaj DDR. Przez Warszawę ku wolności. Prezentacja była kolejnym epizodem w upamiętnieniu dwudziestej rocznicy zburzenia muru berlińskiego. Jednak projekcja tego obrazu w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych była efektem współpracy z szczecińskimi liceami, a w szczególności z I Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym. Cieszy fakt, iż na widowni oprócz licealistów zasiedli również studenci.

            Spotkanie otworzył dr Radosław Skrycki, potem głos zabrała Pani Aneta Radzik z I PLO, główna organizator pokazu. W klimat filmu wprowadził dr Tomasz Ślepowroński, który pokrótce przedstawił losy Niemieckiej Republiki Demokratycznej po zakończeniu II wojny światowej. Po wystąpieniu pozwalającym zapoznać się z historią ludzi zmuszonych do życia w jednym mieście, ale w dwóch światach zachodnim (RFN) i wschodnim (NRD) rozpoczął się film opowiadający o próbach, często desperackich, ucieczek do „lepszych” Niemiec.

            Dokument obrazował sytuację we wschodnioniemieckim „demoludzie” w apogeum jego istnienia. Dokładniej rzecz ujmując fabuła filmu przedstawiała losy Niemców uciekających z NRD do zachodnich Niemiec przez placówkę dyplomatyczną RFN w Warszawie. Realistycznie zostały ukazane losy niemieckich rodzin w drodze do lepszego jutra. Wzbogacone zostały wypowiedziami najważniejszych w tym czasie polityków w Polsce  (m.in. ministra spraw zewnętrznych Krzysztofa Skubiszewskiego czy premiera Tadeusza Mazowieckiego) jak i RFN i NRD.

            Całe dzieło wyraża dużą wartość emocjonalną, ponieważ ukazuje różne próby dostania się przez Polskę do RFN. Część uciekinierów przekroczyła granicę podróżując pociągiem, niektórzy przeprawili się przez rzekę, ale nie wszyscy osiągnęli swój cel. Tymi, którym się nie powiodło zajęła się po stronie polskiej Straż Graniczna, a po niemieckiej policja polityczna STASI. Film zawierał nie tylko wspomnienia Niemców, ale również Polaków, którzy pomagali niemieckim rodzinom w tych kryzysowych chwilach.

            Reasumując projekcja filmu była nie lada gratką nie tylko dla miłośników najnowszej historii Niemiec. Na pewno przedstawione pejzaże ludzkich dziejów mogły złapać za serce. Smutek, rozpacz jak i radość z końcowego sukcesu. Można śmiało powiedzieć, że do ostatniej minuty film trzymał w napięciu. 

 

Paweł Jarmoszewicz KNA