• Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Historia" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Stosunki Międzynarodowe" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Archeologia" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Media i Cywilizacja" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Studia nad Wojną i Wojskowością" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

Przezentacja książki dr. Krasuckiego 29.X.2009

            W czwartek 29 października 2009 r. w Sali konferencyjne Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego odbyła się prezentacja książki dr. Eryka Krasuckiego pt. Międzynarodowy Komunista. Jerzy Borejsza biografia polityczna.
            Książka będąca częścią pracy doktorskiej autora, opowiada historię jednej z najbarwniejszych postaci polskiego życia politycznego i kulturalnego. Osoby, której postawa ewoluowała od wyznawcy ruchu syjonistycznego, przez anarchistę do zagorzałego komunisty. Borejsza był jednym z ludzi silnie wpływających na inteligencje polską. Głównie ze względu na stworzenie i przewodnictwo koncernowi Czytelnik.

            Publikacja została wydana wiosną bieżącego roku przez PWN. Zebrała wiele pochlebnych recenzji nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami. Oczywiście nie uniknęła komentarzy mniej jej przychylnych. Mimo wszystko chwalona była przez przybyłych na prezentacje profesorów i adiunktów za świetne wykonanie warsztatowe i ciekawy sposób opisania postaci.

            Autor rozpoczął spotkanie od przedstawienia zakresu pracy, by wprowadzić obecnych, którzy jeszcze przyjemności przeczytania dzieła nie mieli. Przedstawiono również okoliczności powstania książki, bazę źródłową w większości udostępnioną przez syna Jerzego Borejszy, ale także tą przechowywaną w archiwach, przede wszystkim w Archiwum Akt Nowych. Dr. Krasuckiemu nie udało się dotrzeć do wszystkich archiwaliów, szczególnie do tych przechowywanych poza granicami naszego kraju, mianowicie w Rosji. Jednakże ma nadzieję, że kiedyś będzie mógł poszerzyć zakres pracy.

            Prezentacja zakończyła się dyskusją pomiędzy obecnymi na sali. Najżywszą polemikę na temat problemu poruszonego w pracy podjęli prof. Włodzimierz Stępiński, prof. Kazimierz Kozłowski oraz prof. Piotr Briks. Prof. Stępiński poruszył problemy związane z komunistami pochodzenia żydowskiego oraz polskiej inteligencji po II wojnie światowej, a prof. Briks raczej skupił się na problemie samego tworzenia prac o tematyce komunistycznej. Z biegiem czasu do wymiany zdań włączali się nowi uczestnicy. Polemika mogłaby trwać długo i namiętnie, ale spotkanie było ograniczone czasowo.

            Podsumowując książka wzbudza dużo emocji. Nie tylko w prasie, ale i w otoczeniu autora. Tym, którzy jeszcze nie zasięgali do lektury Międzynarodowego Komunisty, pracę dr. Krasuckiego mogę szczerze polecić.

 

Paweł Jarmoszewicz

 Fot. Frank Sinatra