• Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Historia" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Stosunki Międzynarodowe" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Archeologia" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Media i Cywilizacja" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Studia nad Wojną i Wojskowością" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

Absolutorium 2009

            6 czerwca o godzinie 10:00 rozpoczęło się pierwsze w historii Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych US Absolutorium. Uroczystość zorganizowana została w Auli Wydziału Humanistycznego, a głównymi bohaterami byli studenci V lat Historii i Stosunków Międzynarodowych, różnych form studiów, rocznik 2004 – 2009.

            W Uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz Uniwersytetu w osobie Prorektora ds. Kształcenia prof. dr. hab. Edwarda Włodarczyka, a także władz Wydziału, które reprezentowali Dziekani: ds. Kształcenia dr hab. prof. US Andrzej Wojtaszak oraz ds. Studenckich dr Henryk Walczak. Przedstawicielem Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych był Dyrektor dr hab. prof. US Adam Makowski.

            Liczną grupę uczestników stanowiła również kadra naukowa IHiSM, a także rodzice i zaproszeni goście, którzy byli jak się wydaje najbardziej przejęci i wzruszeni tego dnia.

            Nie sposób zapomnieć o najważniejszych tego dnia uczestnikach Absolutorium, a więc studentach V roku Historii i Stosunków Międzynarodowych. Stanowili oni ponad stuosobową, odzianą w togi i birety dumną grupę „prawie absolwentów” US, oczekujących wielkich chwil, rozdania dyplomów, które będą wyraźnym znakiem kończącej się drogi studenckiej.

            Uroczystość rozpoczęło wejście Władz US i Wydziału, a także Rady Instytutu, po którym nastąpiło podniosłe Gaude Mater. Przyszła kolej na przemówienia, a następnie chwila, na która wszyscy czekali. Wręczone zostały dyplomy, a właściwie Absolutoria. Studenci z wielkim przejęciem wkraczali na scenę by z rąk Rektora, Dziekanów, a także Dyrektora i Opiekunów Lat otrzymać upragniony dyplom. Wielu pomimo wielkich emocji i błyskających zewsząd fleszy aparatów nie zapomniało o symbolicznych przełożeniu pompona biretu, będącym niejako znakiem przejścia do nowej rzeczywistości Absolwentów. Potem przyszedł czas na podziękowania.

            Najbardziej znamienną chwilą, wieńczącą uroczystość było odśpiewanie Gaudeaumus igitur i zbiorowy rzut biretem, którym Studenci pożegnali się z życiem studenckim,
a przywitali żywot Absolwenta.

            Absolutorium 2009 IHiSM było wspaniałą uroczystością i przeżyciem, sądzę nie tylko dla Studentów i ich gości, ale także dla kadry Instytutu. Po raz pierwszy z tak dużą fetą żegnano absolwentów, jednak nie najważniejsza była sama oprawa uroczystości, piękne stroje i kwiaty, ale przede wszystkim Słowa. Usłyszeliśmy bardzo wiele miłych i motywujących wyrazów, podsumowań, życzeń, a nawet podziękowań. Dla każdego z nas był to największy prezent tego dnia, który dał nam poczucie, że opuszczamy grono studentów IHiSM oraz mury Wydziału Humanistycznego US pełni nadziei na dobrą przyszłość, a także, że zostaniemy dobrze zapamiętani i na zawsze będziemy mogli wrócić, jako dzieci Instytutu, które na zawsze pozostaną częścią jego społeczności.

            Chciałabym w imieniu wszystkich tegorocznych Absolwentów IHiSM, którzy wzięli udział w Absolutorium podziękować bardzo serdecznie wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację Uroczystości. Dziękujemy Dyrekcji IHiSM: Panu dr. hab. prof. US Adamowi Makowskiemu, dr. Radosławowi Skryckiemu. Przede wszystkim dziękujemy Pani dr Małgorzacie Cieśluk, bez której pomocy i wsparcia Absolutorium nie miałoby szansy się odbyć. Dziękuję również gorąco studentom niższych lat Instytutu, którzy koordynowali przygotowania, a także pomagali podczas samej Uroczystości, a więc: Monice Ogiewie, Patrycji Zając, Marcie Chmiel, Michałowi Adamczykowi, Szymonowi Krzyżanowskiemu, Pawłowi Jarmoszewiczowi, Grzegorzowi Rolewiczowi… Za wszystko DZIĘKUJEMY!!!

            Mam nadzieję, że Absolutoria staną się nieodłącznym elementem życia IHiSM
i zostaną na stałe wpisane w kalendarz Instytutu, by każdy mógł przeżyć tak wspaniałe chwile, jakich mieliśmy okazję doświadczyć My.

 

Katarzyna Orzyłowska