• Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Historia" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Stosunki Międzynarodowe" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Archeologia" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Media i Cywilizacja" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Studia nad Wojną i Wojskowością" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

Wykład min. Gęsickiej-3.VI.2009

            W środę 3 czerwca 2009 r. w Sali Rady Wydziału Humanistycznego odbyło się spotkanie z Panią Grażyną Gęsicką, socjologiem oraz Ministrem Rozwoju Regionalnego w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, posłanką na Sejm VI kadencji. Tematem spotkania były „Fundusze europejskie dla Polski: dlaczego jest tak źle, skoro jest tak dobrze?”

            Spotkanie rozpoczął dr Tomasz Sikorski, który krótko przedstawił sylwetkę Pani Minister oraz plan jej wykładu. Na początku minister Gęsicka wyjaśniła temat. Dlaczego właśnie taki ambiwalentny tytuł i dlaczego w ogóle porusza tą tematykę? Odpowiedź okazała się być niezwykle prosta. Powodem była chęć pokazania studentom, jak nieudolnie wykorzystywane są środki przyznane przez Unię Europejską na rozwój kraju przez polską administrację. Temat, śmiem twierdzić, nieprzyjemny, aczkolwiek bardzo jak się okazało ciekawy.

            Pani Minister wykład podzieliła na trzy części. Rozpoczęła od przekroju polskiej polityki gospodarczej od czasów II RP do momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej. W każdym okresie historycznym władze polskie zmieniały podejście do gospodarki wewnętrznej oraz do kontaktów z krajami europejskimi. Następnie przedstawiła zależności pomiędzy Polską a Unią Europejską. Zobowiązania, ale przede wszystkim korzyści. Omówiony przez minister Gęsicką, problem wydatkowania środków przyznanych przez UE dla Polski w ramach tzw. polityki spójności, przykuł dużą uwagę widowni, dzięki przedstawieniu licznych danych statystycznych w formie wykresów i tabel. Następnie porównano plany inwestycyjne z lat 2004–2007 oraz 2008–2013. Najbardziej alarmująca była informacja, iż jak do tego czasu Polska wykorzystała zaledwie 1% przyznanych środków, przyznanych właśnie na lata 2007–2013. Spotkanie zakończyło się refleksją nad coraz bardziej marnowaną przez nasz kraj wielką szansą. Na koniec prelegentka zaproponowała kilka rozwiązań, które mogłyby pomóc wydać te pieniądze.

            Wykład zakończył się serią pytań, w których studenci nie szczędzili trafnych uwag. Prowadzący całe spotkanie dr Sikorski słusznie zauważył żenujące zachowanie części przebywających na sali studentów, którzy nie potrafili wytrzymać do końca spotkania. To zachowanie było tym bardziej dziwne, że wykład był bardzo interesujący i głównie dla nich przeznaczony. Jednak wszyscy zainteresowani na pewno są usatysfakcjonowani wiedzą, jaką uzyskali o wydatkowaniu pieniędzy unijnych w Polsce.


Paweł Jarmoszewicz (KNA)