• Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Historia" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Stosunki Międzynarodowe" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Archeologia" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Media i Cywilizacja" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Studia nad Wojną i Wojskowością" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

Koło Historii Wojskowości w szkołach-8-9.XI.2010

Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości,

 ten nie jest godzien szacunku,

 teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

Józef Piłsudski

 

 

Święto Niepodległości – spotkanie z uczniami szczecińskich szkół

8-9.11.2010

 

            Dzięki atrakcyjnemu i ciekawemu programowi obchodów Święta Niepodległości dzień 11 listopada 2010 roku z pewnością zapisze się w pamięci Szczecinian jako moment  powrotu do korzeni i okazja do głębszego przyjrzenia się historii naszego kraju.

            Jak jednak wiadomo, wiedza Polaków na temat historii Polski ma bardzo zróżnicowany poziom i dlatego też warto zapoznawać się z nią już od najmłodszych lat. W związku z tym  przedstawiciele Koła Historii Wojskowości – Łukasz Cisło, Piotr Kaźmierski, Michał Dworczyk oraz Anita Taźbierska – spędzili dwa ciekawe przedpołudnia dzieląc się swą wiedzą z zakresu dziejów I wojny światowej z uczniami szczecińskich szkół.

8 listopada, we współpracy z p. Moniką Lunitz, odwiedziliśmy Gimnazjum nr 21 oraz Szkołę Podstawową „TAK”. O ile  zajęcia z gimnazjalistami  nie należały do  najłatwiejszych i dopiero prezentacja umundurowania i uzbrojenia wzbudziła u naszych słuchaczy zainteresowanie, o tyle spotkanie z uczniami klas 0-6 okazało się czystą przyjemnością. Członkowie KHW w swych wypowiedziach przedstawili proces utraty i odzyskania przez Polskę niepodległości, historię działania wojsk polskich na frontach I wojny światowej oraz kształtowanie się polskich granic, włączając w to okres wojny polsko-bolszewickiej. Całość uzupełniona została prezentacją multimedialną oraz odtworzeniem najpopularniejszych wojskowych pieśni.

Główny i najciekawszy dla dzieci punkt programu stanowiła jednak wspomniana wcześniej prezentacja umundurowania oraz uzbrojenia żołnierzy z okresu I wojny światowej. Łukasz Cisło przedstawił ubiór i wyposażenie szeregowego (mundur niemiecki), natomiast Piotr Kaźmierski – ułana. Uczniowie mieli możliwość dokładnego przyjrzenia się używanej w początkach XX wieku szabli, ładownicy czy też chlebakowi, a także przymierzenia hełmów, rogatywek czy płaszcza. Mundur niemieckiego piechura został zaprezentowany przez członków KHW dzięki uprzejmości Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich ze Szczecina.

Kolejnego dnia, na zaproszenie p. Jolanty Beker, podobną wizytę złożyliśmy w Publicznej Szkole Podstawowej w Bezrzeczu. Prezentacja została tu poprzedzona apelem uczniów zorganizowanym z okazji Święta Niepodległości, przez co nasza rola ograniczyła się do przedstawienia różnorakich ciekawostek związanych z umundurowaniem oraz uzbrojeniem żołnierzy okresu I wojny światowej.

Zarówno nauczyciele jak i uczniowie, z którymi mieliśmy okazję się spotkać, zgadzają się co do tego, iż takie nietypowe lekcje historii, na których można nie tylko słuchać o kolejnych bitwach i politykach, lecz i „dotknąć” owej historii, zdecydowanie bardziej zachęcają do poznawania dziejów naszego kraju. Wychodząc z tego założenia, planujemy już kolejne spotkania i mamy nadzieję, że dla obu stron okażą się one tak satysfakcjonujące jak te dotychczasowe.

 

Tekst i fot.: Anita Taźbierska

Koło Historii Wojskowości US