• Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Historia" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Stosunki Międzynarodowe" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Archeologia" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Media i Cywilizacja" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Studia nad Wojną i Wojskowością" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

Konferencja "Kołobrzeg i okolice poprzez wieki"-5-6.XI.2010

[….] Miasto nie porzucone

ze wszystkich stron mojego kraju,

dobijające do wszystkich moich portów

ledwo pomyślanych,

miasto pierwsze

i ostatnie-jak miejsce urodzenia-

które przywołam aby przepłynąć

na drugi brzeg

Zbigniew Jankowski Oda do Kołobrzegu

 

Kołobrzeg i okolice poprzez wieki

5-6.11.2010

 

Podróżując porannym pociągiem na trasie Szczecin-Kołobrzeg, zastanawiałem się, czy tego rodzaju konferencja jak Kołobrzeg i okolice poprzez wieki,  będzie w stanie zainteresować kogoś więcej niż środowisko naukowe oraz osoby związanych emocjonalnie z regionem, jednak po wysłuchaniu większości wystąpień i zapoznaniu się z kilkoma artykułami zamieszczonymi w wydanej z okazji konferencji publikacji, bez wahania na wyżej postawione przeze mnie pytanie odpowiem: tak.

Konferencję rozpoczęło wystąpienie dyrektora Muzeum Oręża  Polskiego w Kołobrzegu Pawła Pawłowskiego, w którego gmachu odbywała się konferencja. Niestety, już na początku organizatorzy musieli poinformować zebranych o niemożności przybycia na konferencję spowodowanej złym stanem zdrowia, bardzo zasłużonego badacza dziejów Kołobrzegu prof. Lecha Leciejewicza z UAM w Poznaniu. W imieniu pana profesora wystąpił prof. Marian Rębkowski.

W mojej pamięci najbardziej zapadł referat prof. Rębkowskiego pt. Ratować przeszłość? O uwarunkowaniach i znaczeniu badań archeologicznych prowadzonych przy odbudowie Starówki. Wypowiedź pana profesora była nacechowana dużą dawką emocji, a ja miałem wrażenie odbycia swoistej podróży na stanowisko badań archeologicznych na kołobrzeskiej starówce.

W trakcie debat a także przerw pomiędzy poszczególnymi sekcjami panowały ożywione dyskusje. W trakcie jednej z nich prof. Radosław Gaziński zadał bardzo ważne pytanie: Czy warto badać historię lokalną? Moim zdaniem warto, bo „nasza mała ojczyzna-nasze podwórko”, skrywa niejednokrotnie więcej bogactw niż historia wielkich narodów czy wielkich cywilizacji. Podczas dyskusji podkreślono także potrzebę napisania współczesnej monografii Kołobrzegu.

Żałuję tylko, że na tej konferencji wśród uczestników było tak mało ludzi młodych, którzy w przyszłości mogliby zająć miejsca prof. Leciejewicza czy prof. Rębkowskiego i stać się bohaterami swojej małej ojczyzny.

Grzegorz Rolewicz

Fot. Radosław Horanin