• Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Historia" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Stosunki Międzynarodowe" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Archeologia" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Media i Cywilizacja" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Studia nad Wojną i Wojskowością" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

Konferencja Komisji Historii Kobiet PAN i IHiSM US

 

Komisja Historii Kobiet PAN co roku organizuje ogólnopolskie konferencje
naukowe poświęcone różnym aspektom dziejów kobiet. Od kilku lat rolę
współorganizatora odgrywają kolejne ośrodki naukowe, z którymi związani
są jej członkowie. Owocem tych naukowych spotkań są publikacje tworzące
serię pt.: "Kobieta i ...", której pierwsze tomy ukazały się pod
redakcją Anny Żarnowskiej i Andrzeja Szwarca.
W ostatnich latach konferencje odbyły się m.in. w Gdańsku (2007 r., temat: "Kobiety i media") i w Kielcach (2008 r., temat: "Pamięć historyczna kobiet").

W 2009 roku współorganizatorem i gospodarzem kolejnej pt. KOBIETY I MIGRACJE będzie nasz Instytut.  Komisja Historii Kobiet PAN zaprasza więc wszystkich zainteresowanych tą problematyką do udziału w konferencji, która odbędzie się w dniach 21-22 maja 2009 roku. Pierwszego dnia otwarte obrady będą miały miejsce w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych US, drugiego zaś w Ośrodku Wypoczynkowo-Szkoleniowym w Pobierowie.

Sekretarz konferencji

Dr Agnieszka Chlebowska 

ZAŁOŻENIA PRORAMOWE

Szanowni Państwo, 

w dniach 21-22 maja 2009 r. odbędzie się w Szczecnie i w Pobierowie planowana przez Komisję Historii Kobiet we współpracy z Instytutem Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego konferencja pod tytułem: „Kobiety i migracje”.

Chcielibyśmy przedstawić specyficzne cechy migracji kobiet. Mamy nadzieję, że uda się obserwować ruchy migracyjne w różnych okresach historycznych, dlatego do udziału zapraszamy badaczy średniowiecza, nowożytności jak i XIX oraz XX wieku. Spodziewamy się tekstów prezentujących różne aspekty migracji kobiet: migracje za chlebem, spowodowane wydarzeniami historycznymi, migracje małżeńskie. Chcielibyśmy uzyskać odpowiedzi na pytania o ich skalę, kierunki i warunki. W kontekście zmiany czasowej lub stałej miejsca pobytu interesowałaby nas również kwestia rozdzielenia rodzin i ich funkcjonowania w tym czasie, a także rola kobiet w przystosowaniu do życia w nowym miejscu i nowych warunkach oraz ich aktywność społeczna, polityczna i kulturalna. Bardzo ciekawym aspektem rozważań mogłaby się stać próba spojrzenia na migracje przez pryzmat pochodzenia społecznego, zawodu, wieku, miejsca zamieszkania, co pozwoliłoby - mamy nadzieję - na ujęcie zjawiska w aspekcie obyczajowym, kulturowym, demograficznym i ekonomicznym.

Jeśli byliby Państwo zainteresowani wzięciem udziału w obradach prosimy o przysyłanie propozycji referatów na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zgłoszenia referentów z Uniwersytetu Szczecińskiego przyjmuje dr Agnieszka Chlebowska (Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych): Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

Na ten adres prosimy również kierować wszelkie zapytania dotyczące konferencji.

Obrady miałyby się rozpocząć 21.05.2009 rano a skończyć 22.05.2009 po południu. Prosimy zatem również o wstępne zgłoszenie zapotrzebowania na noclegi (na ten sam adres).

Planujemy również publikację materiałów pokonferencyjnych.

 Na zgłoszenia i propozycje referatów czekamy do 8 stycznia 2009 roku.   

Sekretarz KHK                                                               Przewodnicząca KHK

Dr Katarzyna Sierakowska                                       Prof. dr hab. Jadwiga Hoff