• Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Historia" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Stosunki Międzynarodowe" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Archeologia" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Media i Cywilizacja" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Studia nad Wojną i Wojskowością" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

RizVN Login

        Zaloguj się do IHiSM

I Szczeciński Kongres Humanistycznych Kół Naukowych

I SZCZECIŃSKI KONGRES

HUMANISTYCZNYCH KÓŁ NAUKOWYCH

SZCZECIN, 20 KWIETNIA 2010 r.

 

 

Od dwóch lat Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego aktywnie uczestniczy w tworzeniu platformy współpracy pomiędzy szkołami miasta i regionu. W ramach programu patronackiego kilkanaście szkół mogło uczestniczyć w wydarzeniach, często ponadlokalnej wagi, organizowanych przez Instytut. Gościliśmy prezydenta Lecha Wałęsę, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka, byłych premierów: Tadeusza Mazowieckiego i Leszka Millera. Wykłady gościnne głosili wybitni naukowcy polscy i zagraniczny, znani dziennikarze, ludzie kultury, dyplomaci. Jesteśmy współorganizatorami Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych DokumentART, Dni Niemcoznawczych, Festiwalu Nauki.

To jednak tylko niewielki wycinek naszej aktywności. Większość ze zorganizowanych do tej pory wydarzeń odbywało się przy udziale, a często z inicjatywy, współpracujących z nami szkół, klas i kół zainteresowań. Ta formuła sprawdza się, ale w pewnym stopniu zawęża grono odbiorców.

Biorąc więc pod uwagę interdyscyplinarność prowadzonych w Instytucie badań, a przez to różnorodność możliwości potencjalnej współpracy, pragniemy zaprosić Państwa do udziału w I Szczecińskim Kongresie Humanistycznych Kół Naukowych, który odbędzie się 20 kwietnia w Sali Senatu Uniwersytetu Szczecińskiego. Zapraszamy humanistów różnych dyscyplin i nauk, którzy zechcieliby podzielić się swoimi doświadczeniami, przemyśleniami ale i problemami. Zaproszenie adresowane jest także do młodzieży, która nie jest skupiona w żadnym formalnym i nieformalnym kole naukowym, ale która jest zainteresowana szeroko rozumianą humanistyką. Wspólnie spróbujemy znaleźć platformę współpracy pomiędzy nauczycielami, uczniami, studentami i naukowcami, szerzej otworzyć Uniwersytet na potrzeby i zainteresowania młodzieży.

Inauguracja, mamy nadzieję, cyklicznych spotkań, została pomyślana jako część obchodów 25-lecia Uniwersytetu Szczecińskiego, stąd jej dodatkowe, historyczne znaczenie. Kongres odbędzie się pod patronatem Szczecińskiego Towarzystwa Naukowego i Polskiego Towarzystwa Historycznego.

 

 

I SZCZECIŃSKI KONGRES

HUMANISTYCZNYCH KÓŁ NAUKOWYCH

 

SZCZECIN, 20 KWIETNIA 2010 r.

SALA SENATU – REKTORAT US

Program spotkania

 

 

I. Część oficjalna

 

13.00 – Powitanie

13.10 – Wystąpienie władz rektorskich Uniwersytetu Szczecińskiego

13.20 – Wystąpienie prezesa Szczecińskiego Towarzystwa Naukowego i szczecińskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego prof. Radosława Gazińskiego

13.30 – Wystąpienie Dyrektora Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych US, prof. Adama Makowskiego

13.40 – Wykład inaugurujący prof. Jana M. Piskorskiego

 

II. Część robocza

 

14.15 – przedstawienie harmonogramu podejmowanych zagadnień

14.30 – omówienie poszczególnych elementów

ok. 15.30 – dyskusja i głosy wolne

ok. 16.00 – zamknięcie Kongresu, poczęstunek

 

 ***

 

 

Prosimy nauczycieli-opiekunów humanistycznych kół przedmiotowych o zgłaszanie delegacji (nauczyciel + dwóch-trzech uczniów). Prosimy też o rozpropagowanie Kongresu wśród uczniów „niezrzeszonych”, ale potencjalnie zainteresowanych ideą spotkania, ponieważ istnieje możliwość zgłoszeń indywidualnych, nie tylko w ramach oficjalnie działających kół.

 

Zgłoszenia prosimy nadsyłać do 16 kwietnia b.r. włącznie, na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . W razie wątpliwości kontakt telefoniczny: 501 517 854 (Radosław Skrycki).

 

Wraz ze zgłoszeniami prosimy o przesłanie katalogu zagadnień do poruszenia; od niego będzie zależała precyzyjna organizacja II części Kongresu.