• Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Historia" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Stosunki Międzynarodowe" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Archeologia" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Media i Cywilizacja" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

 • Zobacz więcej

  Studia na kierunku "Studia nad Wojną i Wojskowością" w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych

poprzednim miesiącu wrzesień 2019 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 35 1
week 36 2 3 4 5 6 7 8
week 37 9 10 11 12 13 14 15
week 38 16 17 18 19 20 21 22
week 39 23 24 25 26 27 28 29
week 40 30

Logowanie

Gościmy

Odwiedza nas 1031 gości oraz 0 użytkowników.

RizVN Login

        Zaloguj się do IHiSM

ImageWitamy w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi pracami i ofertą dydaktyczną. Wszystkim zainteresowanym studiowaniem w IHiSM polecamy dział REKRUTACJA, natomiast studentów i pracowników zapraszamy do działu KOMUNIKATY - naszej  internetowej tablicy  ogłoszeń. Dla olimpijczyków, młodzieży i nauczycieli ze współpracujących z nami szkół przygotowaliśmy dział DLA UCZNIÓW I NAUCZYCIELI.

Książka "Trzy światy średniowiecza. Iuxta castrum Sandouel"

   "Krajobraz kulturowy jest pojęciem, które pojawia się często w kontekście polityki regionalnej. W potocznym rozumieniu stanowi on połączenie walorów środowiska naturalnego z formami powstałymi w wyniku działań człowieka. Można więc zadać pytanie - co wspólnego ma zamieszkiwana przez nas przestrzeń z przeszłością? Znany geograf Yi-Fu Tuan stwierdził kiedyś, że najłatwiej jest zrozumieć ten związek komuś żyjącemu w świecie pełnym historycznych budowli i dzieł sztuki, a Europa przypomina pod tym względem prawdziwe muzeum z bogatymi zbiorami. Jednak sama obecność zabytków wcale nie musi skłaniać kogokolwiek do skierowania swoich myśli ku przeszłości. Ich wartość podyktowana jest bowiem przede wszystkim tym, co o nich wiemy i jak je postrzegamy.


  

Chcielibyśmy poinformować Państwa, że w końcu 2015 roku, nakładem Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Szczecińskiego ukazała się książka "Trzy światy średniowiecza. Iuxta castrum Sandouel" autorstwa dr Grzegorza Kiarszysa, pracownika Katedry Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego.

  Książka podejmuje tematykę badań krajobrazowych nad średniowiecznymi grodziskami z wykorzystaniem nieinwazyjnych technik prospekcji terenowej, kartografii historycznej oraz archiwalnych danych dotyczących rezultatów badań archeologicznych. W swoich rozważaniach autor sięga po inspiracje zaczerpnięte z historii, antropologii kulturowej, geografii, filozofii oraz sztuki. Książka porusza także zagadnienia, związane z rolą jaką odgrywa krajobraz kulturowy i znajdujące się w nim zabytki archeologiczne w życiu współczesnych ludzi.
Treść publikacji jest podzielona na pięć rozdziałów. Całość jest bogato ilustrowana obrazami autorstwa wrocławskiego artysty Dariusza Bufnala. W książce znajduje się także katalog stanowisk, w którym zostały zaprezentowane szczegółowe modele i plany omówionych stanowisk archeologicznych, fotografie lotnicze oraz rezultaty badań geofizycznych.  


   Tematyka książki obejmuje obszar powiatu górowskiego (woj. dolnośląskie) i jest podsumowaniem badań przeprowadzonych w ramach grantu "Osady obronne w krajobrazie kulturowym powiatu górowskiego (woj. dolnośląskie)", zrealizowanego przez Katedrę Archeologii US.
   Badania krajobrazowe oraz przygotowanie i druk publikacji zostały dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanych przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w ramach priorytetu 5. "Ochrona zabytków archeologicznych", edycja 2014.


Tytuł: "Trzy światy średniowiecza. Iuxta castrum Sandouel"
Autor: Grzegorz Kiarszys
Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego
Oprawa: twarda
Liczba stron: 250
Ark. Wyd. 25,5
Format: A4
ISBN 978-83-7972-033-0